Geçtiğimiz hafta yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde muhalefetin kazandığı zaferin ardından erken genel seçimlere gidilen Fransa'daki siyasi atmosfer muhalefetten gelen açıklamalar ile hareketliliğini sürdürüyor.

Son olarak, muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi'nin başkanı Jordan Bardella ve Marine Le Pen, aşırı sağcı partinin yaklaşan genel seçimlerini kazanması halinde "yürütme çifti" olarak hareket edecekleri duyuruldu.

Dün geç saatlerde Fransız devlet televizyon kanalı TF1'de yayınlanan bir röportajda Le Pen, partisinin seçimlerde başarılı olması halinde kendisinin cumhurbaşkanı, Bardella'nın da başbakan olacağını söyledi.

"Fransız halkına her zaman, Bardella ve benim aylardır verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmek için 'yürütme çifti' olarak çalıştığımızı söyledim" dedi.

"Ulusal Birlik'in Fransa'yı yeniden rayına oturtması için elimizde tarihi bir fırsat olduğunu düşünüyorum" diyerek ekledi.

Aynı zamanda partisinin başka bir sağcı adayla güçlerini birleştirmeyi değerlendireceğini ve 30 Haziran ve 7 Temmuz'da yapılması planlanan seçimlerde kendi adayının arkasında duracağını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron pazar akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, rakibi Marine Le Pen'in partisi Ulusal Birlik’in kazandığı büyük zaferin ardından meclisi feshettiğini ve erken genel seçimlere gidileceğini duyurmuştu.

Macron'un açıklaması, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin Fransa'nın AP'deki 81 sandalyesinden 30'unu kazanması ve oylarının yüzde 30'undan fazlasını almasından kısa bir süre sonra geldi.

Son tahminlere göre Macron'un Rönesans partisi yüzde 15 ile sosyalistlere yakın bir oy alarak ikinci sırada yer aldı. Macon 2017'de ilk kez cumhurbaşkanı seçildiğinde sosyalistleri siyaset sahnesinden silmeyi başardığını belirtmişti.

Son verilere göre solcu Boyun Eğmeyen Fransa (La France insoumise) oyların yaklaşık yüzde 10'unu alırken, muhafazakar Cumhuriyetçiler (Les Républicains) ise yaklaşık yüzde 7 oyla dördüncü sırada yer aldı.

Bardella kimdir?

Bardella, Le Pen ailesinden olmayıp Ulusal Birlik Partisi'ne liderlik eden ilk siyasetçi.

10 yıldır kayıp olan Malezya uçağı 6 saniyelik bir ses kaydı sayesinde bulunabilir 10 yıldır kayıp olan Malezya uçağı 6 saniyelik bir ses kaydı sayesinde bulunabilir

1995 yılında Paris'in bir banliyösünde doğan İtalyan göçmen ailenin oğlu olan Bardella siyasi kariyerinde hızla yükseldi.

2005'te Fransız banliyölerindeki şiddetli ayaklanmalardan etkilenerek 17 yaşında Marine Le Pen'in aşırı sağcı partisine katılarak siyasete girdi.

İki yıl sonra, kendini siyasete adamak için coğrafya bölümünü bıraktı ve art arda partinin bölge meclis üyesi, sözcüsü ve başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Ardından henüz 23 yaşındayken 2019 AP seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nin listesine liderlik etti.

Kasım 2022'de aşırı sağcı partinin başkanı olarak Le Pen'in halefi seçildi. Ertesi yıl, üst üste ikinci kez partinin lider adayı olarak atandı.

Bardella'nın titizlikle hazırlanmış biyografisi, bir zamanlar Jean-Marie Le Pen tarafından başkentin batısındaki zengin bir banliyöde yer alan bir şatodan yönetilen bir parti olan Ulusal Birlik Partisi'nin imajının değişmesini sağlıyor.

Kendi ifadesiyle, bir milyondan fazla takipçisinin olduğu TikTok'u "depolitize olmuş ve sosyal medya aracılığıyla politize olmuş gençlere ulaşmak için" bir araç olarak kullanıyor.

Ulusal Birlik Partisi'nin AP seçimlerindeki baş adayı Bardella, seçim kampanyasını ulusal sınır kontrollerini artırmak ve AB iklim kurallarını geri çekerek göçmenlerin serbest dolaşımını sınırlamak üzerine yürüttü.

kaynak: treuronews

Editör: Erdal ŞAHAN